اخبار پزشکی

جراحی لاپاراسکوپی در درمان اندومتریوز

 

اندومتر داخلی‌ترین لایه پوشاننده رحم است، جایی که تخمک بارور شده در روزهای اول بارداری لانه‌گزینی می‌کند. لایه اندومتر بطور معمول در هر چرخه قاعدگی در صورت عدم باروری تخمک فرو می‌ریزد که منجر به خونریزی قاعدگی می‌شود. اندومتریوز شرایطی است که در آن لایه اندومتر رحم شروع به رشد در خارج از رحم می‌کند.

شایع‌ترین ارگان‌هایی که اندومتر در آن‌ها رشد می‌کند شامل تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، سطح خارجی رحم، گردن رحم، مثانه و … است. تئوری‌های متعددی درباره علت اندومتریوز وجود دارد که شامل برگشت خون قاعدگی (حرکت خون قاعدگی از طریق لوله‌های فالوپ) یا حرکت بافت اندومتر از طریق سیستم خون یا لنف است.


لاپاراسکوپی ابزار مفیدی در تشخیص (مشخص کردن ساختارهای شکل گرفته در حفره شکمی و بررسی رشد اندومتر) و درمان (از بین بردن اندومتریوز) است. مزیت جراحی لاپاراسکوپی با توجه به اینکه از طریق یک یا دو سوراخ کوچک انجام می‌شود، درد کمتر و دوره بهبودی سریع‌تر نسبت به لاپاراتومی (ایجاد برش بزرگ در حفره شکمی) است. دیگر مزیت استفاده از لاپاراسکوپی برای درمان اندومتریوز این است که درمان اندومتریوز می‌تواند بطور همزمان به دنبال تشخیص اتفاق بیفتد.


نتیجه جراحی لاپاراسکوپی در درمان اندومتریوز تا حد زیادی بسته به مقدار و وسعت اندومتریوز، مهارت جراح و ابزارهای جراحی دارد. بهتر است جراحی که تجربه زیادی در زمینه لاپاراسکوپی دارد را برای انجام این عمل انتخاب کنید.


بررسی‌ها و مطالعات انجام شده نشان داده که بعد از ۵ سال از جراحی لاپاراسکوپی در بیشتر از ۷۰ درصد خانم‌ها هیچگونه اثری از بازگشت اندومتریوز مشاهده نشده است. با این وجود گاهی اندومتریوز ممکن است دوباره ایجاد شود که در این صورت انجام مجدد جراحی لاپاراسکوپی لازم است.


زمان انتشار: (6 ماه قبل)