اخبار پزشکی

علل سردمزاجی در دوران یائسگی

 

درد، خشکی واژن و سایر مسائل ناشی از تغییرات هورمونی

پیش از یائسگی، میزان میل جنسی درست قبل و بعد از تخمک گذاری به اوج می‌رسد. اما با توقف عادات ماهیانه و تخمک‌گذاری، آن دوره‌های اوج‌گیری میل جنسی نیز ناپدید می‌شوند. کاهش تولید استروژن نیز بدین معناست که میزان جریان خود در واژن کمتر است و واژن خشک است و به همین خاطر در هنگام دخول در رابطه جنسی احساس درد خواهید داشت.

استرس

معمولا در دوران میانسالی زنان شدیدا درگیر مسائل خانوادگی و زندگی زناشویی، مسائل شغلی، بزرگ کردن فرزندان و مسئولیت‌های دیگر هستند. هر کدام از این موارد می‌تواند موجب افزایش استرس در فرد شود و تنش عصبی نیز میل جنسی را کاهش می‌دهد.

از طرف دیگر، عدم برقراری رابطه جنسی به این دلیل که تمایل کمی به آن دارید باعث می‌شود که استرس و تنش عصبی شما بیشتر شود و این چرخه ادامه می‌یابد. رابطه‌ی شما با شریک جنسی شما نیز بسیار مهم است، در صورتی که شما دیگر علاقه‌ای به شریک خود نداشته باشید میل به برقراری رابطه جنسی نیز نخواهید داشت.

اختلالات خلقی و داروهای مرتبط

مشکل مضاعف: افسردگی و تنش عصبی می‌تواند موجب افزایش مشکلات جنسی شود و یائسگی نیز موجب بروز مشکلات خلقی در فرد می‌شود. زنان در سنین ۴۰ تا ۵۹ سالگی بیشتر و بیشتر دچار اختلالات خلقی می‌شوند.

سایر دلایل ذهنی و فیزیکی

در صورتی که سفید شدن موهایتان، اضافه شدن وزنتان و خشکی یا شل شدگی پوستتان باعث شود که احساس پیری کنید، بنابراین حس می‌کنید که دیگر جذابیت جنسی ندارید.

بسیاری از زنان برای کاهش میل جنسی خود یائسگی را مقصر می‌دانند در حالی که سایر مشکلات موجب سردمزاجی آن‌ها شده است. برخی ازین مشکلات بسیار شایع عبارتند از: مشکلات مثانه، کم‌کاری تیروئید، دردهای مزمن و اثرات جانبی برخی داروها.


زمان انتشار: (6 ماه قبل)