اخبار پزشکی

رفع استریاها یا ترک های پوستی با لیزر


عوامل مختلفی سبب ایجاد شدن ترکهای پوستی هستند اما مهم ترین علت ایجاد آنها در اثر نازک شدن لایه اپیدرم و لایه درم پوست که در اغلب موارد به شکل بریدگی ظاهر می شوند و معمولا در نواحی باسن ، شکم ، ران ف سینه ها ایجاد می شوند .

در زمان بلوغ ترکهای پوستی در نواحی باسن ، ران ها و سینه ها ایجاد می شوند ، در زمان و دوران حاملگی این ترکها نیز بروز می کنند اما بیشتر در نواحی شکم و سینه ها و کمتر ران ها را تحت تاثیر قرار می دهند .

استریا یا همان ترکهای پوستی در آقایان نیز بروز می کنند اما به دلیل اینکه بیشتر در زنان شایع تر است ، بانوان در مقایسه به آقایان بیشتر به دنبال راه کارهای جهت رفع آنها هستند .

عوامل مختلفی سبب بروز استریا می شود اما مهم ترین عوامل ایجاد شدن این عارضه کشیدگی پوست می باشد که به شکل ناگهانی رخ می دهد .


رفع استریاها با لیزر

برخی از عوامل درونی نیز سبب ایجاد شدن ترکهای پوستی می شوند از جمله تغییرات هورمونی ، این تغییرات سبب اختلال در تعادل فیبروبلاست ها شده ، در نتیجه کلاژن و الاستین ها کم تر تولید شده وکیفیت فیبروها به شکل چشم گیری کاهش می یابد که این امر در انتها سبب ایجاد شدن ترک پوستی می شود .

زمانی که تغییرات هورمونی ایجاد می شود سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن به شدت کاهش می یابند .

از عوامل دیگر ایجاد شدن ترکهای پوستی (استریا) می توان به مصرف برخی از داروها و بیماری های زمینهای اشاره کرد به عنوان مثال مصرف داروهای کورتونی از عوامل ایجاد شدن استریا می باشد .

 مصرف کورتونهای موضعی را فقط با تایید پزشک و زیر نظر او مصرف نمایند تا از عوارضی که ممکن است دراثر مصرف این دارو ایجاد شود پیشگیری شود .

از عوامل مهم دیگر ایجاد شدن استریا وراثت می باشد ، ترک های پوستی طبق آماری که منتشر شده است در اشخاصی که دارای نژاد قفقازی می باشند نسبت به سایر اشخاص بیشتر دیده می شود .

استریاها در ابتدا به رنگ قرمز می باشند اما در انتها به رنگ سفید تغییر رنگ می دهند ، استریا در زمان باردای 77% افراد و در زمان بلوغ 30% اشخاص را مبتلا می کند .


درمان استریاها با لیزر

 استریا در بانوانی که اولین زایمان را داشته اند ممکن است ظاهر نشود اما پس از اولین بارداری یعنی در بارداری های بعدی ایجاد شود ، بانوان هر چه سریع تر به درمان این عارضه بپردازند زیرا اگر این عارضه در مراحل اولیه درمان نشود ، رنگ آنها تغیییر می کند و ممکن است درمان آنها با مشکل مواجهه شود .

 استریا به شکل خود به خود درمان نمی شوند بلکه نیاز است ، بیمار حتما به پزشک مراجعه کنند تاهر چه سریع تر بتوان به درمان این عارضه پرداخته شود و جهت درمان آنها بیمار با مشکل مواجه نشود .

در مراحل اولیه با برخی از داروها نظیر ویتامین C و ترهیتنویین و اسید گلیکولیک می توان به درمان استریاها پرداخت اما زمانی که این عارضه پیشرفت کرده باشد نیاز است با استفاده از لیزر به درمان آنها پرداخته شود .

در برخی از موارد داروها اثری در درمان ترکهای پوستی ندارند ، در نتیجه بمیار مجبور است از علم لیزر جهت مداوای این بیماری استفاده کند .

جهت رفع استریاها و ترکهای بارداری لیزر و RF فراکشنال بسیار خوب عمل کرده است به گونه ای که اشخاصی که از این روش های استفاده کرده اند نهایت رضایت را از این نوع مداوا داشته اند .


زمان انتشار: (6 ماه قبل)